- محتویات اصلی صفحه
سازمان نظام مهندسي ساختمان استان آذربايجان غربي

سازمان نظام مهندسي ساختمان استان آذربايجان غربي

جستجو کن

  
سازمان نظام مهندسي ساختمان استان آذربايجان غربي > اخبار سازمان > وزارت راه و شهرسازی در بازبینی نظامات اداری هیچ شکی ندارد  

اخبار سازمان: وزارت راه و شهرسازی در بازبینی نظامات اداری هیچ شکی ندارد


عنوان

وزارت راه و شهرسازی در بازبینی نظامات اداری هیچ شکی ندارد 

متن

این وزارتخانه در اصلاح این فرآیند و بازبینی نظامات اداری هیچ شکی ندارد، گزارش ها و پژوهش های متعدد مکتوب موید این مهم است. از دید استراتژیک، وضع موجود نه تنها مطلوب نیست بلکه ادامه آن امکان پذیر نخواهد بود؛ این اقدام مدافع منافع همه دست اندرکاران و وابستگان به ساخت و ساز خواهد بود.

روز چهارشنبه 7 بهمن جلسه  بررسی و پرسش و پاسخ بازبینی مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با حضور حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی؛ منوچهر شیبانی اصل، مدیر کل دفتر سازمان های نظام مهندسی، محسن بهرام غفاری، عضو کمیته بازبینی مبحث دوم مقررات ملی ساختمان؛ روسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها ،دکتر  بهرنگ دیلمقانی ریاست سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان غربی با مجمع تشکل های حرفه ای مهندسی در سالن همایش های وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه برای انجام وظایف ذاتی حوزه مهندسی که بارها در قانون بر آن تاکید شده، گفت: حوزه نظام مهندسی باید در قبال انجام این وظایف ذاتی پاسخگو باشد، ساخت و ساز فرآیند پیچیده ای است، همانند یک ساعت که فرآیند و مکانیزم آن بسیار پیچیده بوده ولی آن چیزی که مصرف کننده نهایی از یک ساعت انتظار دارد یک صفحه سفید با دو عقربه است.

حامد مظاهریان در ادامه افزود: درون این ساعت تحولات پیچیده ای صورت می گیرد،و لزومی ندارد که مصرف کننده نهایی وارد این عرصه شود ولی باید هدف نهایی که تعیین زمان است تامین گردد. لذا این پیچیدگی ها در ساخت و ساز به عهده مهندسان است.

مظاهریان بر این اعتقاد است که مهندسان باید این فرآیندها را کنترل کنند و آنها را آماده کنند، تا بتوان این صفحه ساده ساعت را، در اختیار مصرف کننده قرار داد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه پیش بینی شده که در این فرآیند کسی که می خواهد امر ساخت و ساز را شروع کند، می تواند یک کارگزار در نظر  بگیرد، اذعان داشت: باید در حوزه ساخت و ساز انتخاب طراح، پیمانکار کل ذی صلاح، انجام فرآیند اداری و... فراهم شود. لذا طبیعی است که سرمایه گذار نگران ایمنی کارگاه ساختمانی یا ریزش ساختمان مجاور نباشد؛ چرا که تخصص لازم را برای کار ندارد.

مظاهریان با انتقاد از اینکه چرا باید پروانه به نام مالکی باشد که یک مغازه دارد یا پزشک است، تصریح کرد: مالک حق دارد پروانه طرح و آشنایی کامل به حقوق مالکانه خود داشته باشد، ولی پروانه ساخت باید به نام سازنده یا کسی که امر مهندسی را می داند صادر شود.

گفتنی است که سازنده، مسئول ایمنی کارگاه، سلامت و حفظ حقوق مصرف کنندگان نهایی خواهد بود.

وی با اعتقاد بر اینکه مهندسان برای حفظ حقوق مصرف کنندگان، آموزش می بینند، تاکید کرد: پروانه باید به نام متولی امر ساخت و ساز باشد و از این طریق تضمین کیفیت برقرار می شود. سازنده باید جوابگوی آیتم هایی باشد که مربوط به کار مهندسی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مظاهریان کنترل و بازرسی فرآیند ساخت و ساز را دارای اهیمت دانست و گفت: بازرسی با این نحوی که در حال حاضر و تحت عنوان نظارت صورت می گیرد، پر از رانت و فساد بوده و غیرقابل ادامه است. بازرسی در این فرآیند پیش بینی شده و شرکت های بازرسی به طور مستمر و مداوم انجام می شود.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، بازرسی که توسط یک شرکت ساختمانی در غالب  ناظر و برای یک ساختمان واحد باشد تنها عامل انتقال رانت از نظام مهندسی به شهرداری خواهد بود که  در فرآیند جدید به هیچ وجه اینگونه نخواهد بود.

مظاهریان همچنین یادآورشد: شرکت های بازرسی، شرکت هایی هستند که خدمات مهندسی ارائه می دهند و شهرداری از آنها برای اعمال نظارت در ساخت ساختمان ها، مطابق نقشه استفاده می کند. براساس بازبینی جدید، شرکت های بازرسی متعددی در برنامه زمانی تعیین شده به ساختمان ها مراجعه می کنند و آنها را مورد بازرسی قرار می دهند. یک فرآیند گردشی در این پروسه ایجاد می شود که دیگر رانتی  وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه مالک حق دارد برای فرآیند ساخت و ساز، طراحی و پیمانکاری که ساختمان را می سازد، مشاور داشته باشد، تاکید کرد: نام این مشاور ناظر است، و ناظر می تواند ناظرمقیم باشد یا از خدمات زمانی ناظر استفاده بکند؛ مهندس ناظر تعهد جدی در برابر مالک دارد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی در ادامه اذعان داشت: وضعیت فعلی بدور از شان مهندسان است و مالک مهندس راه به عنوان دشمن می شناسد.

مظاهریان بر این باور است که فرآیند طراحی شده منطبق با استانداردهای جهانی است و ایران در سطحی است که می تواند مطابق استانداردهای جهانی عمل کند.

دکتر بهرنگ دیلمقانی ریاست سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان غربی گفت: آئین نامه جدید در فضای ایده آل ارائه خدمات ترسیم شده است در حالیکه بستر چنین فرآیندی به هیچ عنوان آماده نیست. وی پیشنهاد کرد الگوریتم شروع و خاتمه ساخت و ساز بر اساس آئین نامه پیشنهادی ترسیم شود. وی تأکید کرد ارتباط مناسب بین فرآیند کاری و روابط بین عوامل و ارکان اجرای پروژه ها در پیش نویس نظام نامه جدید تعریف نشده است. مواد 15 و 37 قانون نظام مهندسی در مواردی نقض گردیده در حالیکه آئین نامه نباید ناقض قوانین بالا دستی باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی در پایان اظهار داشت: این وزارتخانه در اصلاح این فرآیند و بازبینی نظامات اداری هیچ شکی ندارد، گزارش ها و پژوهش های متعدد مکتوب موید این مهم است. از دید استراتژیک، وضع موجود نه تنها مطلوب نیست بلکه ادامه آن امکان پذیر نخواهد بود؛ این اقدام مدافع منافع همه دست اندرکاران و وابستگان به ساخت و ساز خواهد بود.

آخرین اخبار سازمان در کانال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی:

https://telegram.me/wanezamorg

تاریخ انقضاء

2016/02/26 

عكس

 
پیوست ها
زمان ایجاد 2016/01/30 11:25 ق.ظ  توسط نسیم جابری 
زمان آخرین تغییر 2016/01/30 11:25 ق.ظ  توسط نسیم جابری